Przejdź do treści

Rekonstrukcja cyfrowa

TVP Liderem Rekonstrukcji Cyfrowej

Unikatowy w skali Europy i Świata projekt, jedna z najnowocześniejszych w Europie pracowni do rekonstrukcji cyfrowej obrazu i dźwięku, grono najlepszych polskich specjalistów, ponad 800 odnowionych pozycji znanych filmów, kultowych seriali i Teatru Telewizji - właśnie to kryje się pod hasłem Rekonstrukcja Cyfrowa TVP.

Złożony proces Rekonstrukcji Cyfrowej

W październiku 2019 roku Telewizja Polska S.A. zakończyła trwający trzy lata projekt "Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP S.A." współfinansowany przez Unię Europejską. W ramach projektu zdigitalizowano 836 pozycji, a wśród nich kultowe polskie seriale, filmy fabularne, dokumentalne, animowane i sztuki Teatru Telewizji.

Digitalizacja jest niezwykle złożonym procesem technologicznym. Za pomocą specjalnego skanera, klatka po klatce skanowane są filmowe taśmy celuloidowe. Równolegle zdigitalizowany zostaje dźwięk. Następnie odbywa się proces rekonstrukcji cyfrowej: rekonstrukcja obrazu i dźwięku, jego korekcja barwna i tonalna. Wszystkie te działania mają kluczowy wpływ na efekt końcowy i odbiór dzieła przez widzów. Cały proces rekonstrukcji jest czasochłonny oraz wymaga od realizatorów ogromnej precyzji.

ZOBACZ: JAK WYGLĄDA PROCES REKONSTRUKCJI CYFROWEJ?

Wysokiej klasy sprzęt
i doświadczeni specjaliści

Telewizja Polska zaangażowała do projektu najlepszych specjalistów, a dzięki środkom z grantu unijnego zakupiła najbardziej zaawansowany sprzęt i oprogramowanie.

W procesach digitalizacji obrazu wykorzystywane są cztery skanery filmowe Lasergraphic Director 4 i 5K oraz rezerwowo telekino Cintel Millenium II. Dźwięk z nośników magnetyczny jest pozyskiwany za pomocą magnetofonów Sondor i Albrecht MWA, a w przypadku dźwięku optycznego również z wykorzystaniem skanera Director.

Do rekonstrukcji i edycji obrazu wykorzystywane jest specjalistyczne oprogramowanie takie jak np.: Diamant, PFClean, MTI, Phoenix, Nuce, daVinci Resolve, DarkEnergy oraz programy pakietu Adobe. Dysponujemy również systemami edycyjnymi Clister i Quantel Rio oraz systemami rekonstrukcji dźwięku ProTools.

Korekcja barwna realizowana jest na stanowiskach z systemem Nucoda oraz Quantel RIO, wyposażonych w referencyjne monitory Dolby.

Pracownia rekonstrukcji TVP została wyposażona w kameralną salą przeglądową z laserowym projektorem Barco 4K z odsłuchem 7.1 oraz możliwością wykonywania korekcji barwnej na systemie Nucoda.

Całość dopełnia ponad 40-tu specjalistów ds. rekonstrukcji obrazu, dźwięku, edycji i korekcji barwnej. W pracach nad rekonstrukcją specjalistom TVP towarzyszyli wybitni operatorzy. Podjęto współpracę m.in. z Grzegorzem Kędzierskim („Noce i Dnie”), Tomaszem Madejskim („Lalka”) czy Piotrem Wojtowiczem („Ekstradycja”, „Polskie Drogi”). Wszystko po to, by zachować wartości artystyczne materiału audiowizualnego, z poszanowaniem zamysłu artystycznego jego twórców oraz nienaruszeniem integralności dzieła.

Odnowione zasoby telewizyjne dostępne dla każdego

Unikatowe zasoby telewizyjne przechowywane dotąd w postaci analogowej, na nietrwałych światłoczułych taśmach filmowych i nośnikach magnetycznych dzięki digitalizacji i cyfrowej rekonstrukcji są teraz dostępne w wersji cyfrowej dla wszystkich. Są to m.in. „Boża Podszewka”, „Ekstradycja 1,2,3”, „Daleko od Szosy”, „Jan Serce”, „Kapitan Sowa na tropie”, „Tygrysy Europy”, „Życie na Gorąco”, „Lalka”, „Noce i Dnie”, „40-latek”, „Zmiennicy”, „Pogranicze w Ogniu”, „Polskie Drogi”, „Nad Niemnem” i wiele, wiele innych...

Wszystkie tytuły są dostępne w oryginalnym formacie kadru, a część w opcjonalnym, przeformatowanym do 16:9.

Projekt w liczbach:

36 miesięcy pracy nad rekonstrukcją zasobów,
całkowita wartość 80 780 000 zł, w tym kwota dofinansowania z UE 59 891 045 zł,
79 zatrudnionych do tego projektu wybitnej klasy specjalistów, w tym 36 rekonstruktorów obrazu,
836 unikatowych pozycji, w tym: 41 filmów fabularnych, 75 seriali fabularnych, 30 filmów dokumentalnych, 4 seriale animowane dla dzieci, 10 Teatrów Telewizji,
148 830 GB danych,
675 godzin materiału filmowego i telewizyjnego,
595 kilometrów taśm,
najbardziej innowacyjny sprzęt do digitalizacji,
największa tego typu biblioteka cyfrowa w Polsce.

Aktualnie realizowany projekt

Od stycznia 2019 roku trwają prace nad realizacją drugiego projektu dot. ratowania dóbr dziedzictwa narodowego „Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A. – DIGI TVP”. Celem projektu jest zdigitalizowanie i udostępnienie 2000 jednostek audiowizualnych pochodzących z Regionalnych Archiwów TVP S.A. W projekt zaangażowanych jest 7 Ośrodków Regionalnych Telewizji Polskiej: Kraków, Katowice, Wrocław, Gdańsk, Łódź, Poznań oraz Szczecin. W trzech z nich zostały uruchomione regionalne pracownie do rekonstrukcji. Pierwsze zrekonstruowane w ramach projektu materiały będzie można obejrzeć w 2020 roku.

Digitalizacja i rekonstrukcja cyfrowa prowadzona przez TVP jest jednym z największych i najbardziej złożonych przedsięwzięć technologicznych tego typu na rynku.

Projekt „Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A. – DIGI TVP” jest współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, Działania 2.3 Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego 2.3.2 „Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury”.