Akwarium

Film na podstawie sensacyjnej książki Wiktora Suworowa, byłego agenta GRU.

Opis

  • Kategoria wiekowa:
  • Produkcja: Polska
  • Rok produkcji: 1995
  • Gatunek: DRAMAT

„Akwarium” (1995)

Psychologiczny film szpiegowski. Jest czymś więcej niż jedynie rekonstrukcją losu Wiktora Suworowa, autora powieści „Akwarium”, która legła u podstaw scenariusza. Jest to przede wszystkim studium metod stosowanych w procesie wychowania i kształtowania osobowości człowieka pracującego w służbie totalitarnego imperium. To również studium systemu opartego na kamuflażu i prowokacji.

Opis filmu
Bohater filmu nigdy nie orientuje się czy powierzone mu zadanie jest prawdziwe, czy też jest tylko sprawdzany przez swoich zwierzchników. Musi wykonać każdy rozkaz. Nawet okazywanie uczuć traktowane jest jak zdrada. Bo człowiek, który kieruje się uczuciami, zagraża systemowi. Dlatego bohatera filmu załamanego po zdradzeniu swego protektora i przyjaciela czeka nieodwołalnie otępiający zastrzyk, ewakuacja do Moskwy i okrutny wyrok…
Film jest więc również opowieścią o przyjaźni i zdradzie. Męska przyjaźń, rodząca się pomiędzy bohaterem filmu a jego zwierzchnikiem, kończy się katastrofą. Bohater, wykonując bez zastanowienia zlecone mu zadanie, wydaje swego protektora w sidła bezlitosnego systemu. Zdrada przyjaciela i wywołane nią poczucie winy stają się powodem ucieczki. Chroniąc się w lesie przed ewakuacją do Moskwy, bohater filmu dokonuje moralnej oceny swojego dotychczasowego życia. Ryzykując głową, oddaje się w ręce władz brytyjskich. Za zdradę organizacji zostaje skazany w swej ojczyźnie na karę śmierci.

Obsada filmu
W rolach głównych występują:
Jurij Smolskij (serial „Akwarium, czyli samotność szpiega”) jako Wiktor Suworow
Janusz Gajos („Czterej pancerni i pies”, „Układ zamknięty”, „Żółty szalik”, „Kler”, „Ekstradycja”, „Ucieczka z kina Wolność”, „Piłkarski poker”) jako pułkownik Nikołaj Krawcow
Witold Pyrkosz („M jak miłość”, „Alternatywy 4”, „Rodziców nie ma w domu”, „Kingsajz”) jako generał Galicyn „Nawigator”, szef rezydentury GRU w Wiedniu
Oleg Maslennikow („Jack Strong”, „Aurora”, „Praska wiosna. Ostatni najazd Imperium Sowieckiego”, „Eisenstein”) jako Gienek, agent GRU w Wiedniu
Borys Litwin (serial „Akwarium, czyli samotność szpiega”, „Od Bugu do Wisły”) jako Kir

Kto jeszcze zagrał w filmie „Akwarium”?
Wiaczesław Sławko jako pułkownik GRU
Jewgienij Papiernyj jako egzaminator GRU
Henryk Bista jako właściciel firmy zwerbowany przez Suworowa na targach zbrojeniowych
Alex Murphy jako Amerykanin zwerbowany przez Suworowa
Igor Czernicki jako okularnik
Władimir Abazopuło jako instruktor Specnazu
Paweł Nowisz jako palony żywcem
Tadeusz Wojtych jako chłop niemiecki zwerbowany przez GRU

Reżyseria
Reżyserem filmu „Akwarium” jest Antoni Krauze. Reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych. Studiował w warszawskiej ASP współpracując także z STS-em. Twórca wielu filmów krótkometrażowych wyprodukowanych w łódzkiej WFO. W jego dorobku reżyserskim znalazły się m.in.: „Smoleńsk” (2016), „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” (2011), „Dziewczynka z hotelu Excelior” (1988) i „Palec boży” (1972) oraz serial „Zaklęty dwór” (1976).

Scenariusz
Scenariusz do filmu napisali reżyser Antoni Krauze i Jan Purzycki. Purzycki napisał scenariusze do odcinków serialu „Złotopolscy”, a także do filmów fabularnych m.in. „Piłkarskiego pokera” i „Wielkiego Szu”.

Data premiery i kraj produkcji
Film „Akwarium” został wyprodukowany w Polsce, Niemczech i na Ukrainie w 1995 roku. Premiera filmu odbyła się w 1996 roku.

Zdjęcia
Zdjęcia do filmu „Akwarium” stworzył Tomasz Tarasin („Złotopolscy”, „Nad Niemnem”, „Tajemnica puszczy”, „Ballada o człowieku spokojnym”).

Czas trwania filmu
Film „Akwarium” trwa 140 minut.

Nagrody i nominacje
Antoni Krauze jako reżyser filmu „Akwarium” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni był nominowany do Złotych Lwów w kategorii Udział w konkursie głównym w 1995 roku.

Gdzie obejrzeć film „Akwarium”?
Cały film „Akwarium” online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl.

Twórcy

Obsada