Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy

Historia walki o niepodległość Polski przez pryzmat zmagań mieszkańców Wielkopolski. Epicki serial z doborową obsadą.

Opis

  • Kategoria wiekowa:
  • Produkcja: Polska
  • Rok produkcji: 1979, 1981
  • Gatunek: DRAMAT

Historia walki o niepodległość Polski przez pryzmat zmagań mieszkańców Wielkopolski. Serial uznany przez krytyków za jedną z najmądrzejszych i najważniejszych polskich produkcji.
Po klęsce Napoleona, z którym Polacy wiązali tyle nadziei na odzyskanie swego państwa, zapanowała czarna noc niewoli. Polska została wymazana z karty Europy, ale żyła w sercach i umysłach Polaków. Walczono o nią dalej w różny sposób, różnymi metodami, zależnie od tego, pod jakim zaborem znajdowały się dawne obszary kraju. Stosunkowo mało znana była ogółowi walka o wyzwolenie ludu Wielkopolski, która znajdowała się pod pruskim zaborem. A była to właśnie „najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”.
Wieloodcinkowa saga ukazuje na przykładzie losów kilku rodzin z Wielkopolski walkę Polaków z naporem germanizacyjnym w Poznańskiem w okresie od 1815 do 1918 roku. Serial, mimo że zawiera również fikcyjne wątki fabularne, oparty jest na faktach i przedstawia losy autentycznych, historycznych postaci.
Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 1979
Reżyseria: Jerzy Sztwiertnia
Obsada: Krzysztof Kolberger − gen. Dezydery Chłapowski Mariusz Benoit − Karol Marcinkowski Andrzej Seweryn − Hipolit Cegielski Jan Englert − Maciej Mielżyński Joanna Sobieska − Emilia Sczaniecka Jerzy Bińczycki − ks. Augustyn Szamarzewski Piotr Machalica − ks. Piotr Wawrzyniak Krzysztof Kowalewski − Maksymilian Jackowski Mieczysław Voit − Edward Raczyński Wiesław Rudzki − Walenty Stefański Marek Siudym − Józef Frankowski Kazimierz Kaczor − Ludwik Franke Adam Ferency − Marceli Marecki Grażyna Szapołowska − Katarzyna Frankowska

Obsada