Noce i dnie

Zrealizowana z wielkim rozmachem ekranizacja powieści Marii Dąbrowskiej.

Opis

  • Kategoria wiekowa:
  • Produkcja: Polska
  • Rok produkcji: 1977


Kultowy serial telewizyjny w reżyserii Jerzego Antczaka z Jadwigą Barańską i Jerzym Bińczyckim w rolach głównych. Adaptacja czterotomowej powieści Marii Dąbrowskiej pod tym samym tytułem. W pierwszym odcinku serialu Józef Toliboski, którego zagrał Karol Strasburger, zrywa dla głównej bohaterki, Barbary Ostrzeńskiej nenufary rosnące w jeziorze. Ta scena to klasyk!

Akcja toczy się na przełomie XIX i XX wieku. Serial jest epicką opowieścią o dwóch rodzinach: Niechciców i Ostrzeńskich, a na ich przykładzie opowieścią o dziejach części ziemiaństwa polskiego po powstaniu styczniowym z 1863 r.
Na plan pierwszy wysuwają się postaci Barbary z domu Ostrzeńskiej Niechcicowej i jej męża, Bogumiła Niechcica, którego poślubiła z rozsądku. Romantyczna i wrażliwa Barbara przenosi się wraz z mężem na wieś, gdzie Bogumił zarządza majątkami ziemskimi. Barbara bardzo to przeżywa, miała inne marzenia i aspiracje. Zakochany w niej do szaleństwa Bogumił jest dobrym, uczciwym człowiekiem. Ale ona nie zawsze go docenia.

Obsada