Personel

Świat technicznych pracowników teatru, pozostających w cieniu gwiazd sceny.

Opis

  • Produkcja: Polska
  • Rok produkcji: 1975

„Personel” (1975)

Pełnometrażowy, obsypany nagrodami, debiut Krzysztofa Kieślowskiego, nakręcony w 1975 roku. Reżyser sam napisał scenariusz. Odwoływał się do swoich doświadczeń z młodości. Kieślowski skończył Państwowe Liceum Techniki Teatralnej w Warszawie, a potem pracował w Teatrze Współczesnym jako garderobiany.

Opis filmu „Personel”:
Opowieść o ludziach teatru, których praca jest anonimowa i często niedoceniana. To krawcy teatralni, malarze, modele. Są wśród nich prawdziwi mistrzowie w swoim fachu. Identyfikują się ze swoją pracą, są pełni inwencji i poświęcenia. Bohater filmu, Romek Januchta – w tej roli późniejszy reżyser Juliusz Machulski – jest uczniem technikum teatralnego. Zaczyna pierwszą pracę w pracowni krawieckiej w teatrze. Myśli, że uszycie kostiumu to ważna część pracy twórczej nad spektaklem. Nie wszyscy jego nowi koledzy uważają podobnie. Romek przekonuje się, że miejsce, w gdzie przyszło mu pracować, ma niewiele wspólnego z magią teatru. Jego starszy kolega, krojczy Sowa, popada w ostry konflikt z histerycznym i kapryśnym aktorem, panem Andrzejem. Teatralne organizacje społeczno-polityczne chcą wykorzystać Romka przeciwko Sowie.

Obsada filmu „Personel”:
Juliusz Machulski (reżyser takich filmów jak m.in. „Seksmisja”, „Vabank”, „Kiler”?) jako Romek Januchta
Irena Lorentowicz jako pani scenografka
Włodzimierz Boruński („Lalka”, „Polskie drogi”, „Zazdrość i medycyna”) jako kierownik techniczny w teatrze, dawny znajomy ciotki Romka

Reżyseria:
Reżyserem filmu „Personel” jest Krzysztof Kieślowski, jeden z najwybitniejszych polskich filmowców. Wyreżyserował m.in. „Dekalog”, „Przypadek”, „Amatora”, „Podwójne życie Weroniki”, trylogię „Trzy kolory” – „Czerwony”, „Biały” i „Niebieski”.

Scenariusz:
Autorem scenariusz filmu „Personel” jest jego reżyser Krzysztof Kieślowski

Data premiery i kraj produkcji:
Premiera polskiego filmu „Personel” odbyła się 13 stycznia 1976 r.

Zdjęcia:
Autorem zdjęć do filmu „Personel” jest Witold Stok („Galerianki”, „Śluby panieńskie”, „Lincz”).

Czas trwania filmu „Personel”:
Film „Personel” trwa 66 min.

Nagrody:
Film „Personel” zdobył Grand Prix oraz Międzynarodową Katolicką Nagrodę Filmową na festiwalu w Mannheim w 1975 r. Na III Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1976 r. otrzymał Nagrodę Główną Jury „Srebrne Lwy Gdańskie” i nagrodę dziennikarzy w kategorii „film telewizyjny”. Nagrodzony został również na festiwalach w Koszalinie i Łagowie, a także przez pismo „Film” i DKF-y.

Gdzie obejrzeć film „Personel”?
Cały film „Personel” OGLĄDAJ online w vod.tvp.pl

Obsada