Przejdź do treści

Spokój

Zrealizowany w 1976 r. film cztery lata przeleżał na półce. Premierę miał 19 września 1980 r., trzy tygodnie po podpisaniu porozumień sierpniowych.

Opis

Zrealizowany w 1976 r. film miał premierę 19 września 1980 r. , trzy tygodnie po podpisaniu porozumień sierpniowych. Krzysztof Kieślowski otrzymał za reżyserię tego filmu Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu w Gdańsku-Gdyni w 1981 r. oraz „Złoty Ekran” przyznawany przez pismo „Ekran”.

Bohaterem filmu jest Antoni Gralak, robotnik z kryminalną przeszłością, znakomicie grany przez Jerzego Stuhra. Po wyjściu z więzienia Gralak przekonuje się, że nie ma po co wracać do rodziny. Próbuje się odnaleźć na nowo w życiu, zaczyna pracować na budowie. Żeni się z dziewczyną, która okazała mu serce, gdy był jeszcze więźniem. Rodzi się im dziecko. Wydaje się, że życie Antoniego zaczyna nabierać sensu. Wtedy nad jego głową zaczynają się gromadzić czarne chmury. Na budowie ginie cement i cegła. Kierownik zaczyna go podejrzewać, szykanuje też innych robotników. Wybucha strajk.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 1976

Reżyseria: Krzysztof Kieślowski

Obsada:
Jerzy Stuhr − Antoni Gralak
Danuta Ruksza − Bożena Gralak
Michał Sulkiewicz − Mietek
Izabella Olszewska − Jedynakowa
Elżbieta Karkoszka − Kryśka Stańczak
Jerzy Trela − Zenek, kierownik budowy

produkcja:

Polska

rok produkcji:

1976

kategoria wiekowa:

dozwolone od lat 12

Zobacz także: filmy fabularne