Przejdź do treści

Czterdziestolatek

Serial komediowy o codziennym życiu warszawskiej rodziny w latach siedemdziesiątych.

Opis

„Czterdziestolatek” (1974–1977)

Kultowy polski serial komediowy, w którym ukazane zostały losy warszawskiej rodziny inżyniera Stefana Karwowskiego, które idealnie wkomponowały się w rzeczywistość lat 70. i propagandy sukcesu, m.in. budowa Trasy Łazienkowskiej czy dworca Warszawa Centralna. Tytułową rolę zagrał Andrzej Kopiczyński.

Opis serialu
Stefan i Madzia Karwowscy – właściciele mieszkania w bloku i małego fiata oraz kobieta pracująca, która żadnej pracy się nie boi i karierowicz Maliniak – to dziś kultowe postaci PRL-u. Stworzyli je autorzy scenariusza, Jerzy Gruza i Krzysztof Teodor Toeplitz, do spółki ze znakomitymi aktorami.

Obsada serialu
W rolach głównych występują:
Andrzej Kopiczyński („Ogniem i mieczem”, „Znachor”, „Motylem jestem, czyli romans 40-latka”) jako mgr inż. Stefan Karwowski
Anna Seniuk („Potop”, „Konopielka”, „Panny z Wilka”) jako mgr Magda Karwowska, z domu Sławek, z wykształcenia hydrolog
Zofia Czerwińska („Miś”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Alternatywy 4”) jako pani Zosia Nowosielska, kreślarka z budowy

Kto jeszcze zagrał w serialu „Czterdziestolatek”?
Irena Kwiatkowska – „Kobieta Pracująca”
Leonard Pietraszak – doktor Karol Stelmach, przyjaciel Stefana
Jan Gałązka – przewodniczący komitetu blokowego, Tosiek Walendziak
Roman Kłosowski – technik Roman Maliniak
Janusz Kłosiński – Wincenty Wardowski, dyrektor Rawsko-Mazowieckiego Przedsiębiorstwa Robót Mostowych, przełożony Stefana
Piotr Kąkolewski – Marek Karwowski, syn Karwowskich
Wojciech Pokora – inżynier Mieczysław Gajny, przełożony Magdy

Reżyseria
Serial „Czterdziestolatek” został wyreżyserowany przez Jerzego Gruzę. Pisał, a także realizował popularne seriale: „Wojna domowa”, „Tygrysy Europy”, filmy fabularne, przede wszystkim komedie: „Dzięcioł”, „Motylem jestem”, jak również dramaty psychologiczne: „Przeprowadzka” z Wojtkiem Pszoniakiem w roli głównej, „Noc poślubna w biały dzień” z wielką dramatyczną rolą Wiesława Gołasa. Laureat Złotych Lwów za całokształt twórczości oraz za film „Motylem jestem, czyli romans 40-latka”.

Scenariusz
Scenariusz do serialu „Czterdziestolatek” został napisany przez Krzysztofa Teodora Toeplitza.

Data premiery i kraj produkcji
Serial został wyprodukowany przez Telewizję Polską w latach 1974–1977. Pierwsza 7-odcinkowa seria cieszyła się ogromną popularnością. Dlatego kontynuowano ją i nawet zrealizowano film pełnometrażowy „Motylem jestem, czyli romans 40-latka”. W latach 1993–1994 TVP wyemitowała kontynuację serialu, zatytułowaną „Czterdziestolatek. 20 lat później”. Do obsady dołączyli m.in.: Joanna Kurowska, Wojciech Mann i Wojciech Malajkat.

Zdjęcia
Zdjęcia do serialu „Czterdziestolatek” powstały we współpracy z Jackiem Stachlewskim, który jest znany z takich produkcji, jak: „Nie ma mocnych”, czy „Ballada o Januszku” i Mieczysławem Jahoda („Nie lubię poniedziałku”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Krzyżacy”).

Czas trwania serialu
Serial składa się z 21 odcinków, jeden odcinek trwa ok. 50 minut.

Nagrody i nominacje
Złoty Ekran dla Anny Seniuk za kreację aktorską (1976), Srebrny Gwóźdź Sezonu w VII Plebiscycie Popularności „Kuriera Polskiego” dla Andrzeja Kopiczyńskiego (1976), Złoty Szczupak – nagroda na I Festiwalu Polskich Filmów i Widowisk Telewizyjnych Olsztyn 1977.

Gdzie obejrzeć serial „Czterdziestolatek”?
Cały serial „Czterdziestolatek” online OGLĄDAJ za darmo w vod.tvp.pl.

produkcja:

Polska

rok produkcji:

1974

Odcinki

Zobacz także: seriale