Daleko od szosy

Historia awansu społecznego i ceny, jaką trzeba za niego zapłacić. Świetny obraz Polski lat 70-tych.

Opis

  • Kategoria wiekowa:
  • Produkcja: Polska
  • Rok produkcji: 1976

Serial „Daleko od szosy” od lat cieszy się dużą popularnością i niekłamaną sympatią widzów. Podejmuje temat migracji ze wsi do miasta i awansu społecznego wiejskiego chłopaka. Miłość staje się dla niego inspiracją do podejmowania trudnych i niestereotypowych decyzji życiowych.

Fabuła i główni bohaterowie

Leszek Górecki to zwykły wiejski chłopak, prosty i bez wykształcenia. Pomaga rodzicom w gospodarstwie, a w wolnym czasie chodzi z kolegami na piwo i podrywa dziewczyny na wiejskich zabawach. Jednak od kolegów różni go to, że chciałby w życiu coś zmienić. Marzeniem tego ambitnego chłopaka ze wsi staje się lepsze życie w mieście.

Przesłanie i tematyka

„Daleko od szosy” powstał w 1976 roku i został wyreżyserowany przez Zbigniewa Chmielewskiego. Od razu stał się jednym z najbardziej popularnych seriali PRL-u, który do dziś cieszy się uznaniem widzów i krytyków. Porusza ważne tematy społeczne, takie jak: migracja ze wsi do miasta, awans społeczny czy konflikty międzypokoleniowe. Pierwszy odcinek został wyemitowany 11 grudnia 1976 roku. Polacy zachwycili się tą historią, a najbardziej spodobała się im autentyczność bohaterów, humor zawarty w dialogach oraz wierne odtworzenie ówczesnej rzeczywistości. Wspaniale zobrazowana historia awansu społecznego i ceny, jaką trzeba za niego zapłacić, pokazuje świetnie obraz Polski lat 70.

Obsada

Postać Leszka wykreował Krzysztof Stroiński. Ukochane głównego bohatera zagrały Sławomira Łozińska oraz Irena Szewczyk. W drugoplanowych rolach wystąpili między innymi: Irena Hrehorowicz, Antoni Jurasz, Barbara Horawianka i Jan Machulski.

Gdzie można obejrzeć serial?

Opowieść o Leszku Góreckim, który marzy o wyrwaniu się z rodzinnej wsi i przeprowadzce do miasta można obejrzeć online za darmo w TVP VOD.

Obsada