Damy i huzary

Aleksander Fredro jak nikt inny potrafił ująć niuanse damsko-męskich relacji. Inscenizacja w reżyserii Olgi Lipińskiej to jeden z najlepszych spektakli Teatru Telewizji.

Opis

  • Produkcja: Polska
  • Rok produkcji: 1973
  • Gatunek: KOMEDIA

Inscenizacja „Dam i huzarów” w reżyserii Olgi Lipińskiej jest uznawana za jedno z najlepszych przedstawień Fredrowskich w dziejach Teatru Telewizji. Widowiskowo zrealizowany spektakl, okraszony znakomitymi kreacjami aktorskimi zapisał się w pamięci widzów na trwałe.

Bronisław Pawlik – po Stefanie Jaraczu, Janie Kurnakowiczu i Jacku Woszczerowiczu – zagrał Rotmistrza „na miarę swoich wielkich poprzedników – uznali recenzenci po premierze.

Deszcz pochwał spadł również na Marka Walczewskiego, który „z dużym powodzeniem” wcielił się w postać Majora. Zniewalająco komiczny okazał się Kapelan Jana Kobuszewskiego, co rusz recytujący sakramentalne „Nie uchodzi, nie uchodzi”.

I wreszcie trzy ciotki, role brawurowo zagrane przez Danutę Szaflarską, Ryszardę Hanin i Zofię Kucównę. „Nie zdarzyło mi się jeszcze podziwiać takiego tercetu” – napisał jeden z krytyków i nie była to bynajmniej opinia odosobniona.

Akcja sztuki toczy się w domu Majora na wsi. Wczasuje on tutaj z grupą przyjaciół – huzarów. Odpoczynek w sielskim ustroniu umilają im polowania i gra w szachy. Dopiero co wyprawiono z dworku „ostatnią białogłowę”. „Będzie raz przedsię cicho i spokojnie” – marzy Rotmistrz. Kawalerski błogostan nie trwa jednak długo. Majora odwiedzają bowiem trzy siostry razem ze „świtą”, bynajmniej nie złożoną z mężczyzn.

Żołnierski honor nakazuje godnie przyjąć niewiasty. „Huzary” dwoją się i troją, jednak ich wysiłki odnoszą skutek zgoła przeciwny do zamierzonego. Tymczasem „damy” niezrażone nieokrzesaniem swych gospodarzy postanawiają wprowadzić w życie swoje plany, dotyczące ożenku Majora. Intryga obraca się wokół próby wyswatania podstarzałego, ale majętnego Majora z Zofią – córką jednej z jego sióstr. Ostatecznie Zofia wychodzi za młodego Porucznika, a major zapisuje mu swój majątek i udziela błogosławieństwa. br />
Autor: Aleksander Fredro
Reżyseria: Olga Lipińska
Scenografia: Jerzy Gorazdowski
Kostiumy: Małgorzata Spychalska
Realizacja TV: Olga Lipińska

Obsada: Marek Walczewski, Bronisław Pawlik, Wojciech Pokora, Jan Kobuszewski, Danuta Szaflarska, Ryszarda Hanin, Zofia Kucówna, Bożena Dykiel, Barbara Młynarska, Anita Dymszówna, Danuta Rastawicka, Czesław Roszkowski i Jerzy Turek (Rembo).

PREMIERA 24.12.1973

Twórcy

  • Reżyseria: Olga Lipińska
  • Produkcja: Polska
  • Rok produkcji: 1973
  • Gatunek: KOMEDIA