Przejdź do treści

Kapitan Sowa na tropie

Pierwszy polski serial kryminalny.

Opis

„Kapitan Sowa na tropie” (1965)

Pierwszy polski serial sensacyjny. Oglądając go, można poczuć klimat lat sześćdziesiątych XX wieku, poznać możliwości operacyjne i śledcze ówczesnej milicji. Film wyreżyserował Stanisław Bareja, mistrz komedii. Bareja miał na koncie też ceniony pełnometrażowy film kryminalny, „Dotknięcie nocy” (1961). Reżyser lubił pojawiać się w swoich filmach i serialach w maleńkich rólkach. Tu możemy go wypatrzeć w odcinku trzecim.

Opis serialu „Kapitan Sowa na tropie”
Oficer wydziału kryminalnego, sympatyczny kapitan Sowa (Wiesław Gołas), rozwiązuje skomplikowane kryminalne zagadki. Ma niezawodny instynkt detektywa i klucz do ich rozwikłania znajduje w mało oczekiwanych miejscach – w scenerii uniwersytetu, miejscowości wypoczynkowej, w szacownym przedsiębiorstwie, a nawet na terenie cyrku. Sowa ściga przemytników, sprawców napadów i szajki oszustów radiowozem marki „Warszawa”. Pomaga mu asystent, sympatyczny Albin. Sowa i jego pomocnik nieustannie próbują rzucić palenie, a gdy nie palą papierosów, chrupią na potęgę miętówki.

Obsada serialu „Kapitan Sowa na tropie”
W rolach głównych występują:
Wiesław Gołas („Żona dla Australijczyka”, „Droga”, „Alternatywy 4”, „Brunet wieczorową porą”, „Dzięcioł”, „Nie ma róż bez ognia”, „Kabaret starszych panów”, „Potop”, „Czterej pancerni i pies”, „Chudy i inni”, „Lalka”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”) jako kapitan Sowa
Michał Szewczyk („Popiełuszko. Wolnośc jest w nas”, „Zamach”, „Koniec nocy”, „Samochodzik i templariusze”, „Kierunek Berlin”) jako Albin

Kto jeszcze zagrał w serialu „Kapitan Sowa na tropie”?
Bogusław Sochnacki jako lekarz milicyjny
Kalina Jędrusik jako Kazimiera Paluch „Fatima”
Bohdan Łazuka jako „Ramon”
Ludwik Benoit jako Ryszard Nalepa
Krystyna Feldman jako Kwiecińska
Pola Raksa jako Zuzanna Gawlik
Elżbieta Czyżewska jako Józefina Urszula Czerska z d. Grzesik
Leon Niemczyk jako podróżnik Krzysztof Małecki

Reżyseria
Serial „Kapitan Sowa na tropie” został wyreżyserowany przez Stanisława Bareję („Dotknięcie nocy”, „Miś”, „Zmiennicy”, „Alternatywy 4”, „Brunet wieczorową porą”, „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”)

Scenariusz
Scenariusz do serialu „Kapitan Sowa na tropie” napisała Janina Ipohorska, dziennikarka „Przekroju”, która tu ukrywała się pod pseudonimem Alojzy Kaczanowski.

Data premiery i kraj produkcji
Pierwszy odcinek polskiego serialu „Kapitan Sowa na tropie” miał premierę w 25 grudnia 1965 r.

Zdjęcia
Zdjęcia do serialu „Kapitan Sowa na tropie” zrobił Franciszek Kądziołka („Przygoda z piosenką”, „Małżeństwo z rozsądku”).

Czas trwania serialu
Serial „Kapitan Sowa na tropie” ma 8 odcinków po ok. 27 min.

Gdzie obejrzeć serial „Kapitan Sowa na tropie”?
Cały serial „Kapitan Sowa na tropie” online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl.

produkcja:

Polska

rok produkcji:

1965

kategoria wiekowa:

dozwolone od lat 12

Odcinki

Zobacz także: seriale