Przejdź do treści

Żabusia

– Wybitność Zapolskiej polega na głębokiej znajomości natury ludzkiej, na głębokiej znajomości natury kobiecej i męskiej oraz relacji między obiema płciami. I na wiedzy o naturze społeczeństwa, które mimo zmiany form, dekoracji, mebli i strojów wcale tak bardzo się nie zmieniło – mówiła o swojej inscenizacji Olga Lipińska.

Opis

Klasyczny dramat Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Olgi Lipińskiej. Przedstawienie z 1988 roku. Za temat dramatu autorka obrała krytykę tzw. mieszczańskiej moralności, opartej na pozorach, obłudzie, zakłamaniu.

Helena i Jan wydają się dobranym małżeństwem, mają córeczkę, zwaną „Nabuchodonozorem”. Jan jest zachwycony „Żabusią”, tymczasem ona zdradza swojego „Raka”, jak pieszczotliwie nazywa męża. Obłuda i niemoralność Heleny wychodzą na jaw, gdy okazuje się, że jej kochanek – Julian, jest narzeczonym Marii, siostry „Raka”, Marii. Jan nie przyjmuje jednak do wiadomości zdrady żony, a Maria postanawia zachować całą sprawę w tajemnicy. Nawet to, że „Żabusia” sama wyjawia prawdę, nie ma wpływu na „Raka”, który traktuje wyznanie żony jako żart. W domu Bartnickich znów panuje spokój…

Autor
: Gabriela Zapolska
Reżyseria: Olga Lipińska
Scenografia
: Jerzy Gorazdowski
Muzyka: Roman Czubaty

Obsada: Joanna Żółkowska (Żabusia), Janusz Gajos (Rak), Maria Ciunelis (Maria), Ewa Decówna (Maniewiczowa), Andrzej Kopiczyński (Milewski), Janina Traczykówna (Milewska), Grzegorz Wons (Julian), Grażyna Dyląg (Franciszka), Daria Ciunelis (Nabuchodonozor)

reżyseria:

Olga Lipińska

gatunek:

KOMEDIA

produkcja:

Polska

rok produkcji:

1986

kategoria wiekowa:

dozwolone od lat 12

Zobacz także: teatr